
Защитена местност Иракли се намира в землището на село Емона, община Несебър. Отстои на 9 км от град Обзор, на 3 км от Баня и на около 20 км от град Бяла. Както и на 51 км южно от град Варна и на около 45 км северно от град Бургас.
С площ 42,3 хектара част от местността Иракли е обявена за защитена местност, за да опази типичните крайбрежни хабитати на редки и застрашени растителни видове, вписани в Червената книга на България и защитени от Закона за биологичното разнообразие. Сред тях са пясъчна лилия /Pancratium maritimum/, морски ранилист /Stachys maritima/, пясъчна млечка /Euphorbia peplis/, татарски млечник /Lactuca tatarica L./, морски ветрогон /Eryngium maritimum L./, понтийска ведрица /Fritillaria pontica/ и много видове птици.
Плажната ивица на Иракли попада в непосредствена близост до едноименната защитена територия. Мястото се посещава от предимно млади хора и семейства с деца, които предпочитат да бъдат далеч от комерсиалните черноморски курорти, за да общуват пряко с дивата природа. Плажът е чист и широк, граничи с източните склонове на Стара планина, където са разположени сенчести лагери за палатки, хамаци и обособени огнища. Липсва всякаква инфраструктура.
Плажът на Иракли е знаково място за хора, занимаващи се с някаква форма на изкуство, театър, музика и защита на природата.
Защитена местност „Иракли“ попада изцяло в държавен горски фонд и съгласно разпоредбите на закона за защитените територии защитената местност се охранява от служители на Държавното ловно стопанство „Несебър“, към Районна дирекция по горите – Бургас.
>ОЩЕ ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЗМ „ИРАКЛИ“
Защитенатаместност е обявена за такава със Заповед № РД110 от 06.05.1994 г., бр. 42/1994 на Държавен вестник 110-1994 г., и има две промени към настоящия момент, направени със заповеди с № РД-1267 от 02.12.2004 г., бр. 112/2004 на Държавен вестник и № РД-141 от 18.02.2014 г., бр. 24/2014 на Държавен вестник. Целите на обявяването и са за опазване на типични крайбрежни хабитати на редки и застрашени растителни видове (пясъчна лилия и млечка, морски ранилист, пясъчна млечка, татарски млечник, морски ветрогон) и птици.
Режим на дейности:
1. Забранява се строителството, разкриване на кариери и други дейности с които се изменя естествения облик на местността, с изключение на строителството, свързано с осъществяването на поддържащи, възстановителни и охранителни дейности, включително изграждане на съоръжения за противопожарна защита и наблюдение на растителни видове и птици.
2. Забранява се внасянето на нехарактерни за района растителни видове.
3. Забранява се извеждането на сечи, освен санитарни.
4. Забранява се бране на цветя за букети, изкореняване на растения, събиране на билки.
5. Забранява се паша на домашни животни.
6. Забранява се ловуване, както и улавяне и безпокоене на птиците, разваляне на гнездата, събиране на яйцата на малките им.
7. Забранява се къмпиране и палене на огън извън определените за това места.
8. Забранява навлизане с моторни превозни средства в границите на защитената територия, с изключение на навлизане с цел осъществяване на горско-стопански мероприятия.
Документи за изтегляне:
Повече информация за защитената местност може да получите на сайта на регионална инспекция по околната среда и водите – Бургас:http://pdbase.government.bg/zpo/bg/area.jsp?NEM_Partition=1&categoryID=6&areaID=113


























